Co zwsze przynosimy na zbiórkę

Każdy dzielny wilczek potrafi sam spakować swoje rzeczy na zbiórkę gromady! Przed zbiórką pierze, suszy i prasuje swój mundur, a w piątek przygotowuje go, żeby uniknąć stresu związanego z szukaniem zagubionej skarpetki. Sprawdza, czy są wszystkie elementy: koszula z naszywkami, spódnica, pas, granatowe podkolanówki, chusta szczepu, beret. Potem bierze swój plecak, a w nim nosi zawsze...

 1. Kronikę wilczka - czyli miejsce, w którym można zbiórkę opisać, sporządzić niezbędne notatki, zapisać nowy szyfr i postanowienie ze Skały Narady, narysować obrazek czy wkleić naklejkę od Akeli.
 2. Piórnik - na zbiórce często coś zapisujemy albo rysujemy. Na pewno przyda się coś do pisania, ale kredki, flamastry, kleje i nożyczki też są mile widziane!
 3. Śpiewnik - na początek wystarczy zeszyt, a najlepiej mały segregator lub skoroszyt z koszulkami, do których będzie można wkładać teksty, które czasem rozdaje Akela. Starsze wilczki mogły zebrać już sporą kolekcję śpiewników z różnych wyjazdów - warto zawsze mieć je przy sobie, by na zbiórce głośno śpiewać.
 4. Śniadanko - na każdej zbiórce jest czas na wspólny posiłek. Czasami Akela prosi o wzięcie konkretnych składników - wtedy wystarczy je zabrać, by całą gromadą stworzyć coś pysznego. Jeżeli jednak takie informacje się nie pojawią, trzeba wziąć coś do posilenia się - np. kanapkę, sałatkę. Staramy się zawsze wziąć też coś, czym możemy się podzielić z innymi wilczkami. Warto zadbać o to, by na posiłki nie składały się słodycze i drożdżówki, ale raczej zdrowe produkty, owoce, orzechy. Największą radość sprawiają zawsze przyniesione na zbiórkę własnoręczne dania i wypieki :)
 5. Sakiewkę sobieradka - czyli niedużą saszetkę, w której jest wszystko, co potrzebne wilczkowi:
  1. zapałki (zabezpieczone przed deszczem, np. w folii, w metalowym pudełeczku),
  2. igła i nić
  3. długi sznurek
  4. coś do notowania
  5. nóż/scyzoryk
  6. nożyczki
  7. bandaż
  8. ew. agrafki, szpilki, guziki...
 6. Coś od deszczu, wiatru, śniegu... - na zbiórce spędzamy czas głównie na zewnątrz, a pogoda bywa zmienna. Przychodzimy na zbiórki w mundurach, ale spódnice nie muszą oznaczać, że zmarzniemy! Należy zadbać o ubiór adekwatny do aury, np. w zimie założyć dwie pary grubych rajstop, ciemne legginsy, dodatkowy podkoszulek czy sweter. W zimie czapka, szalik  i rękawiczki to podstawa! Dobrze by było, by buty i rękawiczki były nieprzemakalne, żeby można było bez obaw ganiać się po trawie, a w zimie - urządzić bitwę na śnieżki.